Menu

Co banki oferują nowym firmom? – kredyty

Styczeń 22, 2012 - Pożyczanie

Każda firma dopiero wchodząca na rynek potrzebuje pieniędzy zarówno na bieżące wydatki, jak i na inwestycje. O taką pomoc zwraca się zatem do banku. Instytucje te podchodzą jednak bardzo sceptycznie do kwestii udzielania kredytów nowym przedsiębiorstwom. Wynika to z faktu, że w tym przypadku trudno jest ocenić wiarygodność finansową klienta.
Banki mają poza tym wymagania dotyczące między innymi stażu firmy ? na przykład na kredyt inwestycyjny można liczyć wówczas, kiedy prowadzi się działalność gospodarczą od co najmniej roku. Oczywiście, wcale to nie oznacza, że właściciel nowej firmy nie ma w ogóle po co iść (Kredyty-biznes.pl) do banku po kredyty bez bik. Musi się jednak liczyć z tym, że nie otrzyma zbyt dużych środków. Kredyty opiewające na kilkadziesiąt tysięcy złotych i więcej wiążą się z obowiązkiem zapewnienia solidnych zabezpieczeń ? najlepiej hipotecznych, a z tym może być problem. Uzyskać można co najwyżej do 12 tys. złotych najczęściej w ramach limitu na karcie kredytowej lub w postaci kredytu obrotowego. W niektórych bankach istnieje szansa na uzyskanie takiego limitu już na drugi dzień po uruchomieniu działalności gospodarczej. W innych wymagany jest krótki staż ? na przykład 3 miesiące.

Wszystkie te ograniczenia biorą się stąd, że banki bardzo dbają o swoje interesy i za wszelką cenę unikają zbędnego ryzyka. Sytuacja, kiedy dokładna analiza finansowych możliwości wnioskodawcy nie jest możliwa, uchodzi w oczach banku właśnie za zbyt ryzykowną. Pamiętać też należy, że instytucje te stawiają firmom znacznie większe wymagania niż klientom indywidualnym.