Menu

Co trzeba wiedzieć o pożyczkach hipotecznych?

Styczeń 23, 2012 - Pożyczanie

Jednym z wielu produktów finansowych oferowanych przez banki są pożyczki hipoteczne. W przeciwieństwie do kredytów hipotecznych nie są zobowiązaniami celowymi. Oznacza to, że uzyskane z tego tytułu pieniądze konsument może wydać zgodnie z własnym uznaniem. Nieodzownym warunkiem do ubiegania się o pożyczkę hipoteczną jest posiadanie nieobciążonej nieruchomości.

Trzeba również posiadać wkład własny ? przeważnie na poziomie od 30 do 40 procent. Maksymalny okres spłaty jest oczywiście uzależniony od banku, nie mniej jednak wynieść on może nawet i 25 lat. Pożyczki hipoteczne są tańsze aniżeli kredyty gotówkowe, ale opłaca się je zaciągać tylko na duże kwoty ? co najmniej na 100 tysięcy złotych (z tego względu, że cała nieruchomość ? a nie tylko jej część ? jest wykorzystywana w charakterze zabezpieczenia). Pożyczki hipoteczne dostępne są zarówno w złotówkach, jak i w walutach obcych ? w tym drugim przypadku wymagana jest większa zdolność kredytowa. Większość banków żąda od pożyczkobiorcy wykupienia ubezpieczenia na życie. Przed podpisaniem umowy koniecznie trzeba zasięgnąć informacji dotyczących możliwości wcześniejszej spłaty długu ? niektóre banki pobierają z tego tytułu dodatkowe opłaty.

Może być to koszt nawet rzędu i 3 procent wartości kwoty, którą klient chce bankowi oddać. Takie produkty jak pożyczka pod zastaw hipoteczny nie są przez banki reklamowane (Bankii.pl) na tak szeroką skalę co kredyty brane pod zastaw hipoteczny. Powód jest prosty ? na kredytach banki lepiej zarabiają, dlatego wolą zachęcać klientów do korzystania z tej formy finansowego wsparcia.