Menu

Konsolidacja kredytów ? plusy i minusy

Styczeń 23, 2012 - Pożyczanie

W dzisiejszych czasach banki kuszą nas ze wszystkich stron kredytami gotówkowymi, dzięki którym możemy wiele przedsięwzięć zrealizować i podnieść standard swego życia. Większość z nas tym pokusom ulega. Niestety, kredyty bez bik dla mających długi gotówkowe są drogie, dlatego też sporo osób ma coraz częściej problemy z ich spłatą ? zwłaszcza wówczas, kiedy na jednym takim zobowiązaniu się nie kończy.

Niejednokrotnie zdarza się, że łączna suma rat znacznie przekracza możliwości finansowe kredytobiorcy. Jeżeli znajdziemy się w takiej sytuacji, nie ma co zwlekać ? trzeba podjąć stosowne działania. Kiedy bowiem powstaną zaległości w spłacie, nie ma co liczyć na finansowe wsparcie ze strony któregokolwiek z banków. Dobrze jest wówczas pomyśleć o konsolidacji ? jak każdy produkt finansowy, tak i ona ma swoje plusy i minusy. Spośród plusów należy wymienić zamianę kilku rat w jedną, niższą kwotę odprowadzaną miesięcznie do banku oraz długi okres kredytowania. Domowy budżet może zatem odetchnąć. Jeśli zaś chodzi o minusy, to są to zdecydowanie koszta, z jakimi wiąże się konsolidacja. Po pierwsze ? załatwienie samych formalności kosztuje (ustanowienie księgi wieczystej, wpis do hipoteki etc.).

Po drugie ? za atrakcyjną ratą i niskim oprocentowaniem kryją się wysokie odsetki. Im dłuższy okres kredytowania, tym większe odsetki. Jak jednak mawia stare powiedzenie ? coś za coś. Na przyszłość zaś warto bardziej racjonalnie podchodzić do zaciągania kredytów gotówkowych. Są dla ludzi, ale i tu powinna znajdować zastosowanie złota zasada umiaru.